Grafičar pripreme
Program se sastoji od općeobrazovnog, stručno - teorijskog i praktičnoga dijela. Praktična se nastava dva dana tjedno izvodi u školskoj radionici ( tiskari), kod obrtnika ili trgovačkog društva koje se bavi grafičkom djelatnošću.

Poslovi i radni zadaci grafičara pripreme su:
- obrada i priprema materijala za otiskivanje, izrada tiskovnih formi za pojedinu tehniku tiska
- priprema proizvodnje.

Tijekom školovanja učenici oblikuju i izrađuju različite grafičke proizvode kao što su knjige, prospekti, plakati, etikete, brošure, kutije, blokovi. Unose tekst i slike u računalo, slažu ga i oblikuju, rade moguće korekcije te izrađuju tiskovne forme potrebne za tisak.

Nakon završetka školovanja učenici se mogu zaposliti u grafičkim poduzećima koja se bave izradom/ proizvodnjom različitih grafičkih proizvoda.

Zanimanje je danas jako traženo na našem tržištu rada.

Postoji i mogućnost nastavka školovanja.

Ugovor o naukovanju i liječnička svjedodžba medicine rada.